IACCE Past Chairs

Our deep appreciation to those who served

2015 Einar Forsman - Rockford
2014 Kim Grimes - Freeport 
2013 Monica Bristow – River Bend 
2012 Joe Henning - Aurora Regional
2011 Ginny Fanning - Jacksonville 
2010 Gary Plummer - Springfield 
2008-2009 Lynne Schneider - Buffalo Grove 
2008 Michael Malone - McLean County 
2007 Janet Meyer - Barrington 
2006 Bob Maus - Galesburg 
2005 Charlie Moore - East Peoria
2004 Kim Schilf - Lincoln Park (Chicago)
2003 Debbie Miller - Belleville
2002-2003 Julie Moore - Decatur
2001 Rick Baker - Moline
2000 Dave Hinderliter - Kankakee
1999 Mike Seward - Homewood
1998 Norma Lansing - Effingham
1997 John Thompson - Dixon
1996 Shirlean Langdon Hackman - Danville
1995 Steve Hatcher - Aurora
1994 Mike Boer - Springfield
1993 Laura Davis - Schaumburg
1992 Curtis F. Hockett - McHenry
1991 Jack Romine - Naperville
1990 Dave Dokka - Jacksonville
1989 Michael W. Moore - Champaign
1988 Harry Button - Quincy
1987 Philip L. Carlson - Peoria
1986 Larry D. Long - Downers Grove
1985 Richard J. Lutovsky - Decatur
1984 Carol M. Breese - Barrington
1983 M. Edward Kelly - Elgin
1981-1982 Gordon Fish - Jacksonville
1980-1981 John Verona - Moline
1980 Roland Stebbins - Rockford
1979 William O. Browning - Kankakee
1978 E. Stanley Klyber - Elk Grove
1977 James W. Withers - Urbana
1976 Charles C. Isely, III - Waukegan
1975 Karl S. Schmidt - Skokie
1974 Robert O. Colvin - Joliet
1973 Farnsley L. Peters - Rockford
1972 C. Ben Pitcher - Bloomington
1971 James C. Patrick - Decatur
1970 Ferd C. Goewert - Belleville
1969 Ray E. Nussmeyer - Quincy
1968 George E. Warren - Galesburg
1967 Hugh Grow - Freeport
1966 Francis M. Kaar - Alton
1965 Eugene G. Silveri - Joliet
1964 Clifford M. Peake - Belleville
1963 Kenneth L. Jones - Rock Island
1961-1962 George M. Pendell - Mattoon
1960 Owen A. Anderson - Quincy
1959 Fred W. Simmering - Urbana
1958 Herbert N. Johnson - Peoria
1957 John D. Luce - Highland Park
1956 John G. Prickett - Jacksonville
1955 Richard Burkland - Evanston
1954 John J. Neils - Champaign
1953 Howard D. Jehu - Harvey
1952 John O. Burch - Peoria
1951 Gene Denning - Aurora
1950 George C. McKann, Jr. - Evanston
1949 R. Karl Baker - Jacksonville
1948 Francis C. Spence - Rockford
1947 Walter Wagner - Belleville
1946 Floyde D. Sperry - Bloomington
1945 Peter J. Naughton - Peoria
1944 Ross E. Anderson - Pekin
1943 Charles F. Brown - Rockford
1942 Royal B. McClelland - Champaign (Completed Cole's term)
1942 James Cole - Streator
1941 F. R. Henrekin - Kankakee
1940 Randall H. Cooper - Oak Park
1939 George F. Reeder - Bloomington
1938 C. G. Lydick - Moline
1937 David J. Twomey - Danville
1936 Howard N. Yates - Aurora
1935 G. Robert Galloway - Waukegan
1934 W. Loyd Keepers - Champaign
1933 N. J. Ziener - Kankakee
1932 Loren P. Meyer - Evanston
1931 J. Willis Peterson - Galesburg
1930 L. C. Carroll - Ottawa
1929 O. F. Lyman - Kewanee
1928 Henry H. Bolz - Decatur
1926-1927 Robert B. Irwin - Aurora
1925 Allan T. Gordon - Danville
1924 C. E. Jenks - Springfield
1923 Charles J. Kellem - Joliet
1921 E. A. Daley - Belleville
1920 R. D. Chappell - Rockford
1919 Robert B. Beach - Chicago
1917-1918 J. H. Hudson - Bloomington
1916 H. F. Miller - Chicago